reklama

Dôsledky Maslowovej pyramídy pre našu súčasnosť

V slovenskej i európskej spoločnosti cítiť nespokojnosť a napätie. A to aj v situácii, keď sa nám relatívne ekonomicky darí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

No, ten, kto sa nad týmto paradoxom čuduje, zabúda, že nie len chlebom je človek živý a ľudská bytosť nepotrebuje len plné brucho, konzum a sociálne istoty. Svojim údivom preto pripomína kancelária Metternicha, ktorý sa v roku 1848 rozčuľoval, že čo tí študenti na barikádach vlastné chcú – veď rakúske mocnárstvo zažíva pod jeho osvieteným vedením už tridsiaty rok mieru a rastúcej prosperity... No ľudia túžia nie len po materiálnych statkoch, ale aj po pocite vlastnej dôstojnosti, sabauplatnení a uznaní. Motívy tohto druhu sa vyskytujú už v Epose o Gilgamešovi – teda od počiatkov písanej literatúry - a môžeme sa preto domnievať, že tieto túžby sú človeku vlastné. Súčasťou snaženie o získanie dôstojnosti a uznania je aj túžba po spravodlivosti, ktorá znamená okrem toho aj to, aby spoločnosť, v ktorej jednotlivec žije, bola budovaná na základe čestných a spravodlivých pravidiel, kde všetci členovia spoločnosti sú posudzovaní ako rovní s rovnakými právami a možnosťami. Kde politická moc vyrastá z ľudu a vládne v prospech ľudí, a kde držitelia politickej moci a ľudia vplyvní a bohatí podliehajú v teórii i praxi tým istým zákonom a pravidlám ako všetci ostatní. Kde je možné dovolať sa spravodlivosti pred nestranným, kompetentným a férovým súdom. Teda v kocke asi to, čo dnes ľudia na Slovensku chápu pod pojmom „odstránenie korupcie“, pričom evidentne nemajú na mysli len odstránenie úplatkárstva, rozkrádania a rodinkárstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdanlivo protirečivo toto volanie bude silnieť, ako budeme materiálne bohatnúť. Nebude ho možné potlačiť napríklad rastom životnej úrovne, platov, dôchodkov. Ba práve, naopak, čím na tom budú ľudia materiálne lepšie, o to viacej budú mať záujem o nemateriálne hodnoty a naplnenie svojich ideálov – teda o hodnoty z vyšších poschodí známej Maslowovej pyramídy potrieb. Táto pyramída je výtvorom amerického psychológa Abrahama Maslowa (1908-1970), ktorý usporiadal ľudské potreby do istej hierarchie, na spodku ktorej sú potreby najzákladnejšie a na vyšších poschodiach čoraz viac nemateriálne potreby spojené s vyššími intelektuálnymi a duchovnými aspektami ľudskej existencie. Vlastne tvrdí, že po realizácii základných fyziologických (materiálnych) potrieb, bezpečia a istoty, človek čoraz viac túži po naplnení špecifických potrieb vo vzťahu k spoločnosti, ako je láska, akceptácia, spolupatričnosť, uznanie, úcta a možnosť sebarealizácie. Ak existujúci model spoločnosti tieto potreby neuspokojuje, prirodzene jej členovia začínajú uvažovať o zmene pravidiel spoločnosti a jej fungovania (alebo hľadaní inej spoločnosti, kde sa takéto naplnenie dá nájsť).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžeme preto naďalej v slovenskej spoločnosti očakávať rastúci tlak na reformu a zmenu fungovania politického života. Súčasná mladá generácia (náchylnosť k protestu a zmene pomerov prejavujú vždy najmä mladí ľudia) je navyše celkom dobre oboznámená so životom vo vyspelejších krajinách. Má veľké očakávania a možno je aj trocha rozmaznaná- v prípade deti deväťdesiatych rokov ide často o jedináčikov. Je preto hybnou silou politických a spoločenských protestov a jej volebné správanie je nepredvídateľné a v podstate protestné. Tu sa však optimizmus končí.

Dnes populárne teórie kolapsu nás upozorňujú, že z hľadiska budúcnosti štátu i národa nie všetky alternatívy a „alternatívy“, ktoré sú predkladané ako riešenia súčasných výziev, sú skutočne rovnocenné a prinášajúce pozitívnu zmenu – aj keď môžu byť atraktívne svojou odvážnou sviežosťou a morálnou nekompromisnosťou. Žiaľ, aj keď sme frustrovaní a nespokojní z aktuálnej reality, ktorú máme, nie každá zmena je zmenou k lepšiemu. Spravodlivým bojom proti skazenému systému ľahko môžeme uvoľniť nebezpečných démonov a svoju situáciu vlastne zhoršiť. Najmä ak radikalizujúca sa myseľ má sklon všetky sociálne a politické fenomény zahrňovať do zjednodušených a zovšeobecňujúcich balíkov: Ak sa niekomu nepáči korupcia politikov a sociálne nerovnosť (i v prístupe k výhodám z korupcie) má nezriedka tendenciu nie sa usilovať o reformy, ktoré odstránia to, čo mu konkrétne prekáža, no šmahom odmietať aj demokraciu, kapitalizmus, EÚ, NATO a politiku ako takú. Pritom jeho zápas môže v konečnom dôsledku priniesť len zhoršenie situácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohí česko-slovenskí občania, ktorí volili v roku 1946 komunistov, to zrejme celé desaťročia ľutovali. (Tých 38% pre KSČ a KSS boli formou dobového protestu – normálne počas prvej republiky komunistické ideály pritiahli tak 10-13% voličov.) Nástup nacistov k moci v roku 1933 taktiež musíme vidieť ako prejav veľkého sklamania Nemcov z weimarskej republiky. O hysterickom zúfalstve vypovedá aj slogan dobového na city úspešne pôsobiaceho predvolebného plagátu: „Unsere letzte Hoffnung: Hitler.“ („Naša posledná nádej: Hitler“ – teda vytváral predstavu, že situácia je tak neznesiteľná, že jediným východiskom je fašistická diktatúra.) No už o krátky čas sa weimarské pomery museli zdať strateným rajom....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z histórie tak poznáme prípady, že jedno trucovité hlasovanie alebo nepremyslená revolta môžu krajinu nastaviť na trajektóriu, ktorá zbrzdí rozvoj krajiny na desaťročia. V prípade Slovenska môžeme dúfať, že spoločnosť sa bude vedieť spamätať z toho, ak sa k moci dostane na jedno-dve volebné obdobia nejaká antisystémová vláda. Skutočný problém nastane, ak už takáto vláda žiadne ďalšie skutočne slobodné voľby nedovolí, alebo dostane Slovensko mimo spoločenstva západných demokratických štátov, pretože takýto raz vzniknutý stav môže byť petrifikovaný na dlhé obdobie a nebude závislý len na našich rozhodnutiach – ako nám napríklad v lete roku 1968 veľmi názorne predviedla sovietska vojenská intervencia.

(Pôvodne v skrátenej verzii vyšlo v HN 4.5.2017.)

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  78x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu