reklama

Energetická dilema Európskej únie a Slovenska

Súčasné zhoršenie vzťahov s Ruskou federáciou opätovne potvrdilo význam energetickej bezpečnosti pre Európu a tiež pre Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je zrejmé, že „obchodná vojna“ by neprospela nikomu. I keď v konečnom dôsledku by možno uškodila viacej Rusku než západným krajinám. Veď obchod s nimi pre Rusko tvorí asi 60 % zahranično-obchodného obratu, zatiaľ čo pre USA obchod s Ruskom predstavuje len 0,7 % z neho a pre EÚ asi 10 %.

Avšak sú dve komodity dovážané z Ruska, ktoré sú pre Európsku únie pomerne dôležité. Je to ropa a najmä plyn. Závislosť na dodávkach z Ruskej federácie je vypuklá predovšetkým v skupine niektorých postsocialistických štátov (Bulharsko, Slovensko, pobaltské krajiny).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Závislosť na dodávkach ruských energetických surovín nie je však žiadna osudová predurčenosť. EÚ má stále dosť kapitálu, technológií a prístup k svetovému oceánu, aby mohla túto závislosť – ak aj nie úplne odstrániť – aspoň signifikantne znížiť. Pričom aj malé a postupné zníženie závislosti na najväčšom alebo dokonca monopolnom dodávateľovi vylepšuje odberateľským krajinám vyjednávaciu pozíciu. Vyžaduje to však politické rozhodnutie, úsilie, prostriedky a čas.

Aby sa energetická závislosť EÚ na Rusku znížila, je nevyhnutné podniknúť preventívne kroky na viacerých úrovniach.

Predovšetkým by sme mali dobudovať celoeurópsku sieť ropovodov, plynovodov, ale aj elektrických vedení – a to preto, aby aj vnútrozemské krajiny ako Slovensko mohli za rozumnú cenu k sebe dopraviť plyn napr. z holandských alebo poľských prístavov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhou úlohou je diverzifikovať dodávateľov ropy a plynu. Jeden monopolný dodávateľ je vždy problémom a monopolná pozícia kazí dobré obchodné vzťahy.

Tretím krokom je rozvoj jadrovej energetiky. Môžeme mať voči nej výhrady, no v európskych pomeroch sa zdá byť tým odvetvím v sektore energetiky, kde je rast produkcie elektriny v najbližšom desaťročí najistejší a najpredvídateľnejší.

Štvrtým krokom je rozvoj nových technológií v oblasti alternatívnych a obnoviteľných zdrojov: využívanie energie veternej, slnečnej, geotermálnej a pod. Obnoviteľné zdroje nebudú môcť v dohľadnej dobe úplne nahradiť tradičné, no na rozdiel od situácie spred desiatich rokov už nepredstavujú žiadny zanedbateľný segment. Objem produkcie elektriny z veternej energie v EÚ sa od roku 2003 takmer zdesaťnásobil a zo slnečnej energie asi stridsaťnásobil. Dnes poskytujú okolo 12 % a okolo 5 % celej produkcie elektriny v EÚ. Pričom v oboch prípadoch sa do roku 2020 očakáva možno až zdvojnásobenie tohto podielu. V oblasti využívania vodnej energie už zrejme žiadny výrazný pokrok nezažijeme – v Európe totiž tam, kde bolo výhodné postaviť vodnú elektráreň, už dnes stojí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Piatym krokom sú investície a uplatnenie technológií zabezpečujúce nižšiu spotrebu a vyššiu efektivitu využitia plynu a elektrickej energie – počnúc populárnym zatepľovaním. Čo si budeme vravieť, najlacnejšou energiou je tá, ktorá sa nemusí vyrobiť.

Šiestym – zrejme najviac kontroverzným – krokom je zvýšenie ťažby priamo na európskej pôde alebo v priľahlých vodách. Týkalo by sa to ložísk tzv. bridlicového plynu (napr. v Poľsku), ale aj iných ložísk, kde vlády a ťažobné spoločnosti odmietali ťažbu, lebo nechceli pľundrovať vlastné skromné zásoby, pokiaľ boli ropa a plyn dostupné na svetovom trhu, alebo proste sa ťažba pri daných cenách ekonomicky neoplatila, čo sa pri obmedzení dodávok surovín z Ruska môže zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiaden z týchto krokov neponúka riešenie okamžité – všetky vyžadujú čas, investície a úsilie a ich pozitívne prínosy presahujú horizont jedného volebného obdobia, čo v demokraciách zvádza k odkladaniu riešenia – avšak, aby bola prejdená dlhá cesta, je potrebné jednoducho vykročiť. Najlepšie hneď.

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  78x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu