Priama demokracia a škandinávsky vzor.

Autor: Daniel Šmihula | 9.2.2012 o 15:10 | (upravené 9.2.2012 o 15:22) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  1116x

Súčasné „antigorilie“ protesty sú jednoznačne dôsledkom dlhodobej frustrácie občanov zo súčasného stavu našej spoločnosti, politiky a právneho systému, ktorá len čakala na správny podnet, aby sa prevalila do podoby verejných protestov a rôznych  agresívnych prejavov.

 

 

Protestné hnutie  však  len v posledných dňoch dokázalo sformulovať  použiteľné návrhy na zásadné zmeny v slovenskej politike. Na internetových fórach sa preto dlho objavovali požiadavky žiadajúce zavedenie „priamej demokracie"- teda vlády bez politických elít a politických strán. Takáto požiadavka je aj logickým dôsledkom poklesu dôvery v tradičné inštitúcie zastupiteľskej demokracie.

Priama demokracia však síce pôsobí sympaticky, ale v praxi je zrejme len ťažko predstaviteľná. Tobôž v slovenských podmienkach, kde je problém zohnať ľudí aj na niečo také banálne ako je schôdza domovej samosprávy.

Zároveň historické skúsenosti z antického obdobia s priamou demokraciou sú také odstrašujúce, že na viac ako dve tisícročia sa z demokracie stalo škaredé slovo. V moderných dobách síce máme tiež dva- tri pokusy o priamu demokraciu, ale vždy išlo o veľmi špecifické izolované príklady (Island, Švajčiarsko, Andorra, San Maríno).

Moderná politika sa zrejme bez profesionálnych a poloprofesionálnych politikov nezaobíde a ani bez politických strán. A ktovie, ako by na takéto novátorstvo reagovali naši partneri z EÚ a NATO.

Účelnejšie než snívať o vznešených víziách  by preto bolo nasmerovať úsilie na reformu súčasného slovenského politického systému, posilniť kontrolu obmedzujúcu korupciu, demokratizovať politické strany, aby boli skutočne priestorom politickej aktivity občanov a nie izolovanými klubmi poväčšinou bezpečne ovládanými (a zároveň umŕtvovanými) straníckym ústredím. Úvahy o zmene volebného systému na väčšinový, v ktorom by sa volili konkrétni poslanci v jednomandátových obvodoch vôbec nemusia byť scetné. Väčšinový systém v skutočnosti viacej zodpovedá slovenskej mentalite a tradícii ešte z čias Uhorska a politické strany by museli začať navrhovať za kandidátov výraznejšie osobnosti, ktoré by museli byť schopné uspieť vo voľbách viac-menej ako jednotlivci s dostatočnou autoritou. Zmena volebného systému by ale rozvrátila existujúci systém politických strán a jej výsledkom by bol nakoniec systém dvoch politických strán (ľavicovej a pravicovej) s jednou menšou maďarskou. (Ale poslanci by boli výrazne menej závislí na svojich politických stranách.)

Nie je ani  rozumné - ak sa vrátime k priamej demokracii-  na Slovensku zavádzať niečo, čo nie je dostatočne vyskúšané v iných krajinách. To by sme vlastne u nás realizovali sociálny a politický experiment, ktorý by bol istotne zaujímavý a dostal by sa do učebníc, avšak pre krajinu neúmerne riskantný. Pritom Slovensko ako štát v mnohých oblastiach zaostávajúci za najvyspelejšími európskymi štátmi, ak chce ďalej napredovať,  vôbec nemusí robiť žiadne pokusy a ani príliš premýšľať nad alternatívnymi cestami. Stačí siahnuť po modeloch spoločnosti,  politiky a vládnutia, ktoré sa dlhodobo aplikujú vo vyspelejších krajinách s nízkou mierou korupciu a vysokou úrovňou občianskej participácie na vládnutí a pokúsiť sa ich aplikovať na Slovensku. Nebude to žiadne zázračné ani originálne riešenie, ale pre nás a v našich podmienkach bude predstavovať pokrok oproti súčasnému stavu. A čo je dôležité- pôjde o uplatnenia osvedčeného modelu, ktorý už preukázal svoju efektívnosť.  Priamu demokraciu nechajme radšej najprv vyskúšať inými....

Pozornosť by sme mali preto upriamiť na severozápad Európy, do Fínska, Švédska, Dánska, Veľkej Británie... O tomto škandinávskom (či anglosaskom vzore) pre Slovensko už viackrát hovorila aj slovenská ľavica i pravica,  Vždy však chýbala dostatočná razancia a odvaha sa touto cestou naozaj vydať. Je však možné že masové vyjadrenie nespokojnosti a obava slovenských politických elít zo straty politickej legitimity môžu situáciu zásadne zmeniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?